Jessie Richardson Theatre Awards nominations announced, with Pacific Theatre joining the big companies in the lead
In terms of sheer numbers, there were some surprises amid the nominations for the 32nd annual Jessie Richardson Theatre Awards when they were announced today at the Vancouver TheatreSports League Improv Centre on Granville Island.
With 14 nominations in the large-theatre category, Pacific Theatre scored almost as many nods as the much bigger Bard on the Beach, which had 15, and more than the Arts Club Theatre, which had 13. The 128-seat, Christian-focused, South Granville-area venue received the nominations for its productions of The Seafarer and The Foreigner, both of which are up for outstanding production of the year.
Hamlet took five nominations at Bard, including a shoutout for actor Jonathon Young in the title role, and the Arts Club's Armstrong's War scored five nominations as well. Patrick Street Productions' musical Floyd Collins is also put foward five times.
Out of 22 productions nominated in the small-theatre category, Itsazoo Productions' trailer-park-set Killer Joe took the most nods, at seven. Realwheels Theatre received six for Whose Life Is It Anyway, including outstanding production, with Bob Frazer up for outstanding actor in a lead role.
A complete list of nominees is below. Final awards will be handed out on June 23 at the Commodore Ballroom. Tickest are available through Ticketmaster 1-855-985-5000 or online at www.ticketmaster.ca.
The ceremony is being produced and directed by Vancouver TheatreSports.
LARGE THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role - Large Theatre
Haig Sutherland—Elizabeth Rex—Bard on the Beach
John Emmet Tracy—The Seafarer—Pacific Theatre
John Voth—The Foreigner—Pacific Theatre
Jonathon Young—Hamlet—Bard on the Beach
Ron Reed—The Seafarer—Pacific Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role - Large Theatre
Colleen Wheeler—Elizabeth Rex—Bard on the Beach
Emmelia Gordon—Proud—Firehall Arts Centre
Lindsey Angell—Venus in Fur—Arts Club Theatre Company
Margo Kane—For the Pleasure of Seeing Her Again—Talking Stick Festival
Matreya Scarrwener—Armstrong’s War—Arts Club Theatre Company
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role - Large Theatre
Allan Zinyk—Twelfth Night—Bard on the Beach
Anton Lipovetsky—Measure for Measure—Bard on the Beach
Jonathan Young—Twelfth Night—Bard on the Beach
Peter Carlone—The Foreigner—Pacific Theatre
Tim Dixon—The Seafarer—Pacific Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role - Large Theatre
Caitriona Murphy—Mary Poppins—Arts Club Theatre Company
Erla Faye Forsyth—The Foreigner—Pacific Theatre
Jennifer Lines—Twelfth Night—Bard on the Beach
Krystin Pellerin—Floyd Collins—Patrick Street Productions
Naomi Wright—Hamlet—Bard on the Beach
Outstanding Lighting Design - Large Theatre
Adrian Muir—The Romeo Initiative—Touchstone Theatre
Conor Moore—Armstrong’s War—Arts Club Theatre Company
Jeff Harrison—Floyd Collins—Patrick Street Productions
John Webber—“Art”—Gateway Theatre
Robert Sondergaard—Helen Lawrence—Arts Club Theatre Company
Outstanding Set Design - Large Theatre
Drew Facey—“Art”—Gateway Theatre
Drew Facey—The Seafarer—Pacific Theatre
Drew Facey—Des fraises en janvier—Théâtre la Seizième
Drew Facey—The Romeo Initiative—Touchstone Theatre
Lauchlin Johnston—The Foreigner—Pacific Theatre
Outstanding Costume Design - Large Theatre
Barbara Clayden—Proud—Firehall Arts Centre
Mara Gottler—Elizabeth Rex—Bard on the Beach
Mara Gottler—The Romeo Initiative—Touchstone Theatre
Sheila White—Dreamgirls—Arts Club Theatre Company
Sydney Cavanagh—The Seafarer—Pacific Theatre
Outstanding Sound Design or Original Composition- Large Theatre
Bradley Danyluk—Floyd Collins—Patrick Street Productions—
John Murphy, Anthony Pavlic, Benjamin Elliott—Measure for Measure—Bard on the Beach
Luke Ertman—The Seafarer—Pacific Theatre
Owen Belton—The Romeo Initiative—Touchstone Theatre
Torquil Campbell and Chris Dumont—Hamlet—Bard on the Beach
Outstanding Direction - Large Theatre
Anthony F. Ingram—The Seafarer—Pacific Theatre
Evan Frayne—The Foreigner—Pacific Theatre
Kim Collier—Hamlet—Bard on the Beach
Mindy Parfitt—Armstrong’s War—Arts Club Theatre Company
Rachel Ditor—Elizabeth Rex—Bard on the Beach
Outstanding Production Musical - Large Theatre
Avenue Q—Arts Club Theatre Company
Dreamgirls—Arts Club Theatre Company
Floyd Collins—Patrick Street Productions
Mary Poppins—Arts Club Theatre Company
Out of a Dream—Patrick Street Productions
Outstanding Production Play - Large Theatre
The Seafarer—Pacific Theatre
Armstrong’s War—Arts Club Theatre Company
Des fraises en janvier—Théâtre la Seizième
Hamlet—Bard on the Beach
The Foreigner—Pacific Theatre
Significant Artistic Achievement - Large Theatre
Scott Bellis, Jeny Cassady, Shannon Chan-Kent, Kayla Dunbar, Evangelia Kambites, Andrew MacDonald-Smith, Andy Toth—Avenue Q—Arts Club Theatre Company—Outstanding Ensemble Performance
Benjamin Elliott, Chris Cochrane, Dustin Freeland, Anton Lipovetsky, Luc Roderique, Bonnie Northgraves—Measure for Measure—Bard on the Beach—Outstanding Band Ensemble
Brian Johnson, Peter Courtemanche, Stan Douglas, Jonny Østrem, Trent Noble, Prajay Mehta, Martin Gilbert—Helen Lawrence—Arts Club Theatre Company—Outstanding Artistic Achievement in Technical Integration
Joey Lespérance, Julie McIsaac, Gilles Poulin-Denis, Julie Trepanier—Des fraises en janvier—Théâtre la Seizième—Outstanding Ensemble Performance
Sarah Ho, Laine Longton, Jonathan Monro, Gordon Roberts, Lyndon Surjik, Nathan Carroll—Floyd Collins—Patrick Street Productions—Outstanding Achievement Orchestra
SMALL THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role - Small Theatre
Ashley O’Connell—Someone Who’ll Watch Over Me—Dancing Monkey Presents
Bob Frazer—Whose Life Is It Anyway?—Realwheels Theatre
Kavyon Kelly—Lungs—Mitch and Murray Productions
Ryan Alexander McDonald—Hedwig and the Angry Inch—Ghost Light Projects
Sebastian Kroon—Of Mice and Men—Hardline Productions
Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role - Small Theatre
Emmelia Gordon—Dissolve—Shameless Hussy Productions
Claire Hesselgrave—Speech and Debate—Twenty Something Theatre
Genevieve Fleming—Bug—Hardline Productions
Stephanie Izsak—Lungs—Mitch and Murray Productions
Susan Hogan—Kayak—Alley Theatre
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role - Small Theatre
Alec Willows—Of Mice and Men—Hardline Productions
Jay Clift—Bug—Hardline Productions
Kyle Jespersen—Penelope—Rumble Theatre
Sebastian Archibald—Killer Joe—ITSAZOO Theatre Productions
Shawn Macdonald—Lowest Common Denominator—Zee Zee Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role - Small Theatre
Alannah Ong—Ga Ting—The Frank Theatre Company
Emma Slipp—Killer Joe—ITSAZOO Theatre Productions
Jennifer Lines— Whose Life Is It Anyway?—Realwheels Theatre
Meghan Chenosky—Killer Joe—ITSAZOO Theatre Productions
Moya O’Connell—Becky Shaw—Mitch and Murray Productions
Outstanding Lighting Design - Small Theatre
Adrian Muir—Whose Life Is It Anyway?—Realwheels Theatre
Alan Brodie—Uncle Vanya—Blackbird Theatre
John Webber—Except in the Unlikely Event of War—Pi Theatre
Parjad Sharifi—To Wear a Heart So White—Leaky Heaven Performance Society
Outstanding Set Design - Small Theatre
Drew Facey—Penelope—Rumble Theatre
Jen Stewart—Of Mice and Men—Hardline Productions
Jergus Oprsal—Inside the Seed—Up in the Air Theatre
Lauchlin Johnston—Killer Joe—ITSAZOO Theatre Productions
Pam Johnson—Whose Life Is It Anyway?—Realwheels Theatre
Outstanding Costume Design - Small Theatre
Marti Wright—Uncle Vanya—Blackbird Theatre
Barbara Clayden—Except in the Unlikely Event of War—Pi Theatre
Drew Facey—Cool Beans—Solo Collective
Drew Facey—Penelope—Rumble Theatre
Nita Bowerman—Mrs. Warren’s Profession—Alley Theatre
Outstanding Sound Design or Original Composition - Small Theatre—
Matthew MacDonald-Bain, Malcolm Dow—Of Mice and Men—Hardline Productions
David Mesiha—Except in the Unlikely Event of War—Pi Theatre
Mishelle Cuttler—Killer Joe—ITSAZOO Theatre Productions
Stephen Bulat—Dissolve—Shameless Hussy Productions
Outstanding Direction - Small Theatre
Cameron Mackenzie—Lowest Common Denominator—Zee Zee Theatre
Chelsea Haberlin—Killer Joe—ITSAZOO Theatre Productions
John Cooper—Whose Life Is It Anyway?—Realwheels Theatre
Renee Iaci—Dissolve—Shameless Hussy Productions
Richard Wolfe—Inside the Seed—Up in the Air Theatre
Outstanding Production - Small Theatre
Inside the Seed—Up in the Air Theatre
Killer Joe—ITSAZOO Theatre Productions
Lungs—Mitch and Murray Productions
Of Mice and Men—Hardline Productions
Whose Life Is It Anyway?—Realwheels Theatre
Significant Artistic Achievement - Small Theatre
Bruce Horak—Assassinating Thompson—Monster Theatre—Outstanding Achievement in Audience Engagement
Christopher David Gauthier—Outstanding body of work for costume design
Jay Clift, Josh Epstein, Katey Hoffman, Gili Roskies—Cool Beans—Solo Collective—Outstanding Ensemble Performance
Keith Murray, Mark Sylvester, Christine Reimer, Philip Birkby, Danielle Marlene Gotell, Samantha Tsang, Bill Moysey, Eric Rhys Miller, William Hales, Paul Dutton, Maziar Mehrabi—Nothing But Sky—The Only Animal—Outstanding Achievement in Integrated Design
Patrick Sbaongui, Dallas Sauer, Allison James, Carl Kennedy, Mia K Ingimundson, Adele Noronha, Tetsuro Shigematsu, Tamara McCarthy—Inside the Seed—Up in the Air Theatre—Outstanding Ensemble Performance
Theatre for Young Audiences
Outstanding Performance - Theatre for Young Audiences
Dominic Duchesne and Lauren Jackson—Extra-Céleste—Théâtre la Seizième
Allan Zinyk—Jack and the Bean—Presentation House Theatre
Curtis Tweedie—Wired—Green Thumb Theatre
Devon Busswood, Kayla Dunbar, Dustin Freeland, Meghan Gardiner, Colin Sheen, Allan Zinyk—Busytown—Carousel Theatre
Kayla Dunbar—Seussical—Carousel Theatre
Outstanding Design - Theatre for Young Audiences
Cathy Nosaty, Graham Ockley, Stephanie Kong, Al Frisk, Carolyn Rapanos, Mac Hiller—Design Ensemble—Jack and the Bean—Presentation House Theatre
Alison Green—Production Design—Wondrous Tales of Old Japan—Carousel Theatre
Craig Alfredson—Set & Video Design—tagged—Green Thumb Theatre
Darren Boquist—Lighting Design—Busytown—Carousel Theatre
Patrick Pennefather—Sound Design—Extra-Céleste—Théâtre la Seizième
Outstanding Artistic Creation - Theatre for Young Audiences
Anita Rochon—Direction—Extra-Céleste—Théâtre la Seizième
Carole Higgins—Direction—Busytown—Carousel Theatre
Kayla Dunbar—Choreography—Busytown—Carousel Theatre
Kim Selody—Direction— Jack and the Bean—Presentation House Theatre
Steven Greenfield—Musical Direction— Busytown—Carousel Theatre
Outstanding Production -Theatre for Young Audiences
Busytown—Carousel Theatre
Extra-Céleste—Théâtre la Seizième
Jack and the Bean—Presentation House Theatre
tagged—Green Thumb Theatre
Wondrous Tales of Old Japan—Carousel Theatre
Significant Artistic Achievement - Theatre for Young Audiences
Drew Facey—Outstanding body of work
Heidi Wilkinson, Gina Bastone, Rick Holloway—ARVAARLUK: An Inuit Tale—Pangaea Arts—Outstanding mask and puppet design and construction
Wondrous Tales of Old Japan—Carousel Theatre—Community Engagement
Outstanding Original Script
Billy Marchenski—Slowpoke—Radix Theatre
Colleen Murphy—Armstrong’s War—Arts Club Theatre Company
Jason Rothery—Inside the Seed—Up in the Air Theatre
Kendra Fanconi—Nothing But Sky—The Only Animal
Michelle Deines—Ghosts in Baghdad—Working Spark Theatre
Comments
1 Comments
Chris Gatchalian
May 20, 2014 at 5:40pm
Congrats to all the Jessie nominees! Please note that GA TING, the show for which Alannah Ong is nominated for Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role--Small Theatre, was a co-production between the frank theatre company and Vancouver Asian Canadian Theatre.